Ügyintézési határidő
Az ügyintézési határidő 30 nap.
Az eljáró hatóság
vezetője az ügyintézési határidőt annak letelte előtt
kivételesen indokolt esetben egy alkalommal, legfeljebb harminc, kiskorú ügyfél érdekeinek veszélyeztetettsége
esetében, továbbá ha életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet
elhárítása indokolja, vagy ha a hatóság ideiglenes biztosítási intézkedést
rendelt el, vagy ha a közbiztonság érdekében egyébként szükséges legfeljebb tizenöt
nappal meghosszabbíthatja.
A szakhatóság eljárására irányadó
ügyintézési határidő tizenöt nap.
Kivételesen indokolt esetben – amennyiben azt jogszabály nem zárja ki - a szakhatóság
vezetője a
szakhatósági eljárásra irányadó határidőt annak letelte előtt egy alkalommal
legfeljebb tizenöt nappal meghosszabbíthatja, és erről az ügyfelet és a
megkereső hatóságot értesíti.
Az ügyintézési határidő a
kérelemnek az eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező
hatósághoz történő megérkezését követő napon, hivatalbóli eljárás esetén az
első eljárási cselekmény elvégzésének napjánkezdődik.
A fellebbezés elbírálására jogosult hatóság és a felügyeleti szerv
eljárása esetén, valamint a megismételt eljárásban az ügyintézési határidő az
iratoknak az eljárásra jogosult hatósághoz érkezését követő napon kezdődik.
Nem számítanak be az ügyintézési határidőbe a következők:
Az eljárás során a határidők napokban kerülnek megállapításra. A
határidőbe nem számít bele a
határidő kezdetére okot adó cselekmény vagy körülmény bekövetkezésének, továbbá
a közlésnek, a kézbesítésnek, a hirdetmény kifüggesztésének
és levételének a napja. Ha a határidő
utolsó napja olyan nap, amelyen a hatóságnál a munka szünetel, a határidő a legközelebbi
munkanapon jár le.
A postán elküldött beadvány és
megkeresés előterjesztési ideje a
postára adás napja, de az ügyintézési határidő ilyen esetben is az
eljárásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz történő
megkérkezést követő napon kezdődik.
Az elektronikus irat
előterjesztésének időpontja az irat elküldésének napja,
de az ügyintézési határidő a következő munkanapon kezdődik.
A törvény szerint a határidőt kétség esetén megtartottnak kell tekinteni.
Az az ügyfél, aki az eljárás során valamely határnapot, határidőt önhibáján kívül elmulasztott, igazolási kérelmet terjeszthet elő.
Az igazolási kérelemről az a hatóság dönt, amelynek eljárása során a mulasztás történt. A fellebbezésre megállapított határidő elmulasztásával kapcsolatos igazolási kérelmet az első fokú döntést hozó hatóság, a keresetindításra megállapított határidő elmulasztásával kapcsolatos igazolási kérelmet a közigazgatási ügyekben eljáró bíróság bírálja el.
Ha a hatóság megtartotta az ügyfelek értesítésére és a határozat közlésére vonatkozó szabályokat, a fellebbezési határidő elmulasztása esetén nincs helye igazolási kérelemnek arra való hivatkozással, hogy az értesítés, illetve a határozat közlése nem postai kézbesítés útján történt. E rendelkezés megfelelően irányadó a bírósági felülvizsgálatot kezdeményező keresetindítással kapcsolatos igazolásra is.
Az igazolási kérelmet a mulasztásról való tudomásszerzést vagy az akadály megszűnését követő nyolc napon belül, de legkésőbb az elmulasztott határnaptól vagy az elmulasztott határidő utolsó napjától számított hat hónapon belül lehet előterjeszteni.
Ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési határidőt az ügyfélnek és az eljárás egyéb résztvevőjének fel nem róható okból túllépi, köteles az ügyfél által az eljárás lefolytatásáért megfizetett illetéknek vagy díjnak megfelelő összeget, ha pedig az ügyintézés időtartama meghaladja az irányadó ügyintézési határidő kétszeresét, az ügyfél által az eljárás lefolytatásáért megfizetett illetéknek vagy díjnak megfelelő összeg kétszeresét az ügyfél részére a fizetési kötelezettséget megállapító döntés jogerőssé válásától számított nyolc napon belül visszafizetni. Ha az ügyfél az illeték vagy díj megfeizetése alól részben vagy egészben mentesült, a hatóság az összeget a központi kötlségvetésnek fizeti meg.
A hatóság elsőfokú döntése elleni fellebbezést – ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik – a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül lehet előterjeszteni annál a hatóságnál, amely a megtámadott döntést hozta. A fellebbezést az ügy összes iratával a fellebbezési határidő leteltétől számított nyolc, szakhatóság közreműködése esetén tizenöt napon belül fel kell terjeszteni a fellebbezés elbírálására jogosult hatósághoz, kivéve, ha a hatóság a megtámadott döntést a fellebbezésben foglaltaknak megfelelően kijavítja, kiegészíti, módosítja, visszavonja vagy a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. Ha az ügyfél a fellebbezési határidő elmulasztása miatt igazolási kérelmet nyújtott be, a határidő az ennek helyt adó döntés jogerőssé válását követően kezdődik.
A hatósági határozat elleni bírósági felülvizsgálat érdekében benyújtott keresetlevelet jogszabálysértésre való hivatkozással az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervnél a felülvizsgálni kért határozat közlésétől számított harminc napon belül kell benyújtani vagy ajánlott küldeményként postára adni. Az elsőfokú közigazgatási szerv a keresetlevelet az ügy irataival együtt öt napon belül felterjeszti a másodfokú közigazgatási határozatot hozó szervhez, amely azokat - a keresetlevélben foglaltakra vonatkozó nyilatkozatával együtt - tizenöt napon belül továbbítja a bírósághoz. Ha a keresetlevél a végrehajtás felfüggesztésére irányuló kérelmet is tartalmaz, a keresetlevelet és az ügy iratait az első fokon eljáró közigazgatási szerv három napon belül terjeszti fel a másodfokon eljáró közigazgatási szervnek, amely azt nyolc napon belül továbbítja a bírósághoz.
Ha a fél a keresetlevél benyújtására megállapított határidőt elmulasztotta, igazolással élhet. A közigazgatási szerv a hozzá elkésetten benyújtott keresetlevelet nem utasíthatja el, hanem köteles azt a bírósághoz továbbítani abban az esetben is, ha a fél igazolási kérelmet nem terjesztett elő.