orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png
Főoldal » Felső menü » Témáink » Járvány » Archívum » Oltásbiztonság

Tisztelt Látogató!

E dokumentum archivált tartalom, amely elavult, nem hatályos információkat is tartalmazhat. Kérjük, hogy a dokumentumra való hivatkozást megelőzően az ÁNTSZ központi (www.antsz.hu), valamint az országos intézetek honlapjainak aktuális tartalmakat megjelenítő oldalain szíveskedjen tájékozódni.

Minden gyermeknek szüksége és joga van a védőoltással megelőzhető betegségek elleni védelemre

2013.04.22. Nyomtatás
Twitter

 

Az elmúlt három évben az Egészségügyi Világszervezet Európai Régiójában 90 ezer kanyaró megbetegedés fordult elő, az esetek négyötödét az Európai Unió tagállamaiban regisztrálták. A rubeola fertőzések száma az európai régióban tavaly meghaladta a 20 ezret. Ironikus, de tény, hogy miközben a védőoltások következtében sok fertőző betegség ritkává, szinte ismeretlenné vált, a szülőkben és az egészségügyi dolgozókban az a vélemény alakulhat ki, hogy a továbbiakban nincs szükség védőoltásokra. A védőoltások évente milliók életét mentik meg – többek között erre hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervet (WHO) Európai Regionális Irodája által meghirdetett Európai Védőoltási Hét. A programról Budapesten, az Országos Epidemiológia Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjában tartott tájékoztatót dr. Pusztai Zsófia, a WHO Magyarországi Iroda vezetője és dr. Melles Márta főigazgató főorvos (OEK).

 

Magyarországon az életkorhoz kötött védőoltások teljesítése hosszú évekre visszatekintve kiváló, az oltandó korosztályokban az átoltottság meghaladja a 98%-ot. A magas átoltottság és a védőoltásokkal kapcsolatos járványügyi felügyeleti tevékenység következtében a rutinszerűen alkalmazott védőoltások révén megelőzhető fertőző betegségek járványügyi helyzete is kiváló. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek veszélyesek: a betegség súlyosságától függően a betegek kórházi ellátást is igényelhetnek, a gyógyulást követően maradandó egészségkárosodás fordulhat elő és egyes esetben akár halállal is végződhet a fertőzés.

Az oltási rend önkényes és elbizakodott megváltoztatása igen nagy károkat tud okozni. Egyértelmű bizonyítékok erre a közelmúlt nagy kanyarójárványai szerte az Európai Régióban.

  • Az elmúlt három év során a régióban több mint 90 000 kanyaró megbetegedés fordult elő.
  • 2012-ben 20 000-nél több rubeola megbetegedés történt.
  • A kanyarós megbetegedések 80%-a az Európai Unió tagállamaiban fordult elő.
  • A betegek 50%-a serdülő vagy fiatal felnőtt volt.

A megbetegedések zöme védőoltással elkerülhető lett volna. A járványok megelőzésének egyetlen módja a lakosság kanyaró elleni védőoltásának biztosítása. Fokozott odafigyeléssel, a források biztosításával és megfelelő politikai elkötelezettséggel 2015-re kanyaró-, és rubeola-mentessé válhat a régió.

Ezért fontos, hogy a lakosság és az egészségügyi dolgozók körében is tudatosítsuk: a védőoltások hatékonyan megelőzik a fertőző betegségeket, biztonságosak. Mindent megteszünk a járványok kialakulásának megelőzéséért, valamint azért, hogy megvédjük az Európai Régió tagállamaiban élő lakosságot attól, hogy bárki megbetegedjen vagy meghaljon egy védőoltással megelőzhető fertőző betegségben.

A Védőoltási Hét központi rendezvénye Magyarországon a 19. Országos Védőoltási Továbbképző Tanfolyam lesz, amelyet Egerben rendeznek meg 2013. április 25-27-én. A védőoltási tevékenységben kulcsszerepet játszó orvosok és védőnők a „Hitelesség, bizonyosság, bizalom, siker” mottóval meghirdetett tanfolyamon a védőoltásokkal kapcsolatos ismereteiket gyarapíthatják, illetve frissíthetik fel.

Az Egészségügyi Világszervezet Európai Regionális Irodája 2013-ben nyolcadik alkalommal hirdette meg az Európai Védőoltási Hét (European Immunization Week, EIW) eseménysorozatát. 2005-ös indulása óta az egyik legnagyobb és legfontosabb, évenként megtartott, a tagállamok lakosságának egészségével foglalkozó rendezvénnyé fejlődött. A 2013. április 22-27. között zajló programokhoz a régióhoz tartozó valamennyi ország, azaz 53 állam csatlakozott. Magyarország hivatalosan hetedik alkalommal vesz részt a WHO EURO által kezdeményezett Védőoltási Hét munkájában.

WHO Magyarországi Iroda

Országos Epidemiológiai Központ

ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály

 

További információk: http://eiw.euro.who.int/ 

Kamerák kereszttűzében dr. Pusztai Zsófia és dr. Melles Márta