orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png
Főoldal » Felső menü » Témáink » Járvány » Archívum » Oltásbiztonság

Tisztelt Látogató!

E dokumentum archivált tartalom, amely elavult, nem hatályos információkat is tartalmazhat. Kérjük, hogy a dokumentumra való hivatkozást megelőzően az ÁNTSZ központi (www.antsz.hu), valamint az országos intézetek honlapjainak aktuális tartalmakat megjelenítő oldalain szíveskedjen tájékozódni.

Az oltás - oltalom: OEK tájékoztatója az Európai Védőoltási Hétről

2005.11.14. Nyomtatás
Twitter

                                                                                          

Mit jelent az Európai Védőoltási Hét?

Az Egészségügyi Világszervezet 2005-ben hirdette meg az első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját. Az évente ismétlődő kezdeményezés célja a figyelem felhívása, a kommunikáció javítása és a védőoltások támogatása a WHO Európai Régiójában.

Egyre fontosabb, hogy a közvélemény és az egészségügyi szakemberek pontos, kiegyensúlyozott és érthető tájékoztatást kapjanak a betegségek kockázatairól és a védőoltás hasznáról.

A védőoltás életet ment

A rendszeres védőoltások olyan megbetegedések ellen, mint a járványos gyermekbénulás, a tetanusz, a diftéria és a szamárköhögés közel 30 millió ember életét mentik meg évente a világon, és emberek milliót óvják meg a betegségtől és az életre szóló rokkantságról. A védőoltás a nem oltott egyéneknek is védelmet nyújthat, az ún. nyájimmunitás hatása révén: ha egy közösségben elegendő számú ember kapott védőoltást, a betegség nem tud elterjedni. Minél több embert oltanak be, annál több életet mentenek meg.

A védőoltás alapvető jog, amely mindenki számára hozzáférhető kell, hogy legyen, de gyakran nem az.

Az átlagos átoltottsági arány a gyermekkori betegségek ellen ugyan meghaladja a 905-ot a WHO Európai Régiójában, de ez az adat nagy eltéréseket és riasztó tendenciákat takar, mivel a jelentett átoltottsági arány nagyon változó az egyes országokban.
Az egyenlőtlenségek nem mindig függnek össze a társadalmi-gazdasági státusszal. 2004-ben a Régió hat országából jelentettek 85 százalék alatti átoltottságot az kanyaró elleni egy dózisú vakcinát tartalmazó oltással (MCV1); a hat ország közül öt EU tagállam. Továbbá, hét ország jelentett 90 százalék alatti átoltottságot, a diftéria, tetanusz és pertussis ellen, közülük három EU tagállam. A cél a 90 százalékos nemzeti átoltottság elérése. Ezek a statisztikai adatok segítik megérteni, hogy számos  nyugat-európai országban miért magasabb az átlagos kanyaró incidencia, mint sok FÁK országban.


Az legmagasabb kanyaró incidenciát mutató tíz ország a WHO Európai Régióban, 2000-2004.

 

A járványok állandó, súlyos fenyegetést jelentenek

A hatékony oltási programoknak köszönhetően, az ipari országokban élő emberek legtöbbje soha nem tapasztalta meg a védőoltással megelőzhető betegségek által okozott járványok pusztítását.

Elfogadhatatlan, hogy a WHO Európai Régiójában továbbra is évente mintegy 32000 gyermek halálát okozzák a védőoltásokkal megelőzhető betegségek.

Az immunizálás költség-hatékony 

A védőoltások vitathatatlanul a modern idők egyik leghatékonyabb és költség-hatékony egészségügyi vívmányát jelentik, mivel alacsony az előállítási költségük, de hatalmas hasznot hajtanak az egész társadalom egészsége és jólléte számára. Az immunizálás évente életek millióit menti meg, és megelőzi a fertőző betegségek által okozott rokkantságot és halálozást, a kezelés költségeinek töredékéért.

A hatékony védőoltási rendszerek fokozzák az egészségügyi rendszerek hatékonyságát, mivel az immunizálás megelőzi a betegséget, vannak jelentős, bár nem mérhető megtakarítások, a termelékenység, a keresőképesség és az oktatás területén, valamint a védőoltással megelőzhető betegségek kezelése költségeinek csökkenésében. Az Európai Régióban a hatékony egészségpolitikát és a kapcsolódó kiadásokat beruházásnak, és nem költségnek, kell tekinteni. A jó egészség fellendíti a gazdaságot, míg a betegség kimeríti azt.

2002-ben a WHO az Európai Régiót járványos gyermekbénulástól mentesnek nyilvánította. A következő kihívást most a kanyaró és a rubeola eliminálása jelenti 2010-ig.

 

Forrás: www.euro.who.int/vaccine/20050608_1

2005.11.14.