orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png

Tisztelt Látogató!

E dokumentum archivált tartalom, amely elavult, nem hatályos információkat is tartalmazhat. Kérjük, hogy a dokumentumra való hivatkozást megelőzően az ÁNTSZ központi (www.antsz.hu), valamint az országos intézetek honlapjainak aktuális tartalmakat megjelenítő oldalain szíveskedjen tájékozódni.

Tájékoztatás a Kínában azonosított új influenzavírusról, az influenza A(H7N9)-ről (2013. április 24.)

2013.04.25. Nyomtatás
Twitter

A kínai egészségügyi hatóságok 2013. március 31-én súlyos humán megbetegedéseket okozó új influenzavírus (influenza A(H7N9)) azonosítását jelentették az Egészségügyi Világszervezetnek. A betegek laboratóriumi mintáiból izolált vírusokat részletes genetikai vizsgálatoknak vetették alá, melyek során megállapították, hogy a bejelentett humán megbetegedéseket egy új reasszortáns (a genetikai állományok kölcsönös kicserélődésével keletkezett) madárinfluenza törzs okozta.
Az új influenzavírussal kapcsolatos jelenleg rendelkezésre álló legfontosabb információk az alábbiak.

Az ismertté vált esetek előfordulása, tünetek, súlyosság
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése alapján 2013. április 23-ig összesen 108 laboratóriumilag igazolt influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedést jelentettek Kína hét különböző, keleti tartományában (Peking, Shanghaj, Anhui, Henan, Jiangsu, Shandong, Zhejiang), közülük 22 volt halálos kimenetelű.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (továbbiakban ECDC) 2013. április 22-én kiadott jelentése szerint 2013. április 18-ig 87 megbetegedést észleltek Kína hat különböző, keleti tartományában, amelyeknek a teljes népessége kb. 330 millió ember (1. ábra). 17 beteg meghalt. A megbetegedések kezdete a 2013. február 19 – április 14. közötti időszakra esik (2. ábra). A betegek a legkülönbözőbb korosztályokba tartoznak, életkoruk 4-től 89 éves korig terjed (középérték 64 év), 28,7%-uk (25 fő) nő.
A betegek többségénél súlyos légzőszervi betegség alakult ki. Az influenza A(H7N9) vírus, amely az állatokat megfertőzve gyengén patogén madárinfluenza-vírus, az emberben erősen patogén, és a magasabb életkor a betegség szempontjából kockázati tényezőnek tűnik.

-

1. ábra: A laboratóriumilag igazolt influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedések kumulatív száma tartományonként Kínában (2013. február 19. és április 18. között)

-

2. ábra: A laboratóriumilag igazolt influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedések száma a megbetegedés kezdetének hete és a kimenetel szerint Kínában (2013. április 18-ig; 16 beteg megbetegedésének kezdete nem ismert)

 

Epidemiológiai információk és kockázatértékelés

A fertőzések forrása és a terjedés módja egyelőre nem ismert. A vírus zoonotikus - szárnyasról emberre történő – terjedése a legvalószínűbb. Jelenleg nincs bizonyíték a vírus folyamatos emberről emberre történő terjedésére. Ezideig egy családi halmozódásról érkezett jelentés, a férj és a feleség megbetegedését is laboratóriumilag igazoltan az influenza A(H7N9) vírus okozta. Ez volt az első alkalom, hogy felmerült a vírus emberről emberre történő terjedése.

A kínai egészségügyi hatóságok megerősítették az influenza-surveillance-t, folytatják a járványügyi és a laboratóriumi vizsgálatokat valamint a kontaktus-kutatást. Az állategészségügyi hatóságok megerősítették az állatok körében működő surveillance-t annak érdekében, hogy azonosítsák a fertőzés forrását és rezervoárját. Az Állategészségügyi Világszervezetnek küldött kínai jelentés szerint a vírust kimutatták Shanghai, Anhui, Jiangsu és Zhejiang tartományokban található élő madarakat árusító piacain galambokból, csirkékből és kacsákból származó, illetve környezeti mintából. Ezeket a piacokat bezárták és az állatállományokat megsemmisítették.

Az elkövetkezendő hetekben a sporadikus megbetegedések számának és földrajzi elterjedésének növekedése várható Kínában és valószínűleg a környező országokban is. Importált esetek Európába történő behurcolása nem zárható ki, ezért a tagországoknak fel kell készülniük ezen megbetegedések észlelésére és diagnosztizálására. A jelenlegi kockázatértékelés lényegesen akkor módosulhat, ha bizonyítást nyerne a vírus folyamatos emberről emberre történő terjedése, illetve ha az influenza A(H7N9) vírust Európában is kimutatnák madarakban.

Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet továbbra sem javasolja semmilyen nemzetközi utazással kapcsolatos korlátozás bevezetését.

 

Forrás:

ECDC epidemiológiai helyzetértékelése (2013. 04. 19.)
http://www.ecdc.europa.eu/en/press/news/Lists/News/ECDC_DispForm.aspx?List=32e43ee8%2De230%2D4424%2Da783%2D85742124029a&ID=896&RootFolder=%2Fen%2Fpress%2Fnews%2FLists%2FNews

ECDC Communicable Disease Threats Report (2013. 04. 14-20.)
http://www.ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/Communicable-disease-threats-report-20-apr-2013.pdf

Egészségügyi Világszervezet epidemiológiai helyzetértékelése az influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedésekről Kínában (2013. 04. 23.) http://www.who.int/csr/don/2013_04_23/en/index.html