1.) Globális járványügyi helyzet
Az A(H7N9) influenzavírus által okozott kínai járvánnyal kapcsolatosan a 17. héten az alábbi új információk érkeztek:
A WHO-IHR legfrissebb adatai szerint 2013. március 31. és április 25. között 108 laboratóriumi vizsgálattal igazolt megbetegedést jelentettek Kína 6 keleti tartományában és a fővárosban, ahol a lakosság száma kb. 330 millió. A február 19. óta regisztrált megbetegedések területenkénti megoszlása a következő: Shanghai (34), Jiangsu (23), Zhejiang (42), Anhui (4), Henan (3), Shangdong (1) és Beijing (1). 22 beteg meghalt.
Április 24-én tette közzé a Tajvani Betegségfelügyeleti Központ, hogy egy, az új influenzavírus által okozott, importált megbetegedést diagnosztizáltak. A beteg április 9-ig Kína Jianghai tartományában dolgozott, és ekkor hazautazott Tajvanra. A légúti tünetei április 12-én kezdődtek, jelenleg is kórházban ápolják, kritikus állapotban van. Április 24-én sikerült megbetegedésének kórokaként az új A(H7N9) influenzavírust azonosítani. Ez az első megerősített eset, melyet Kína területén kívül diagnosztizáltak.
Továbbra sincs bizonyíték arra, hogy a vírus emberről emberre képes terjedni.
A WHO továbbra sem ajánlja ezen járvánnyal kapcsolatosan a nemzetközi utazók mozgásának korlátozását, sem szűrések bevezetését a beléptetési pontokon.
Az Európára átterjedő megbetegedések kockázata alacsony, de a betegség Kínából történő behurcolása nem zárható ki.
2.) A surveillance működése
a.) Az Európai Bizottság április 22-én kezdte köröztetni a tagállamok között az új influenzavírus által okozott megbetegedések surveillance-át megalapozó esetdefiníció tervezetét. Április 25-ig várták a hozzászólásokat, ezt követően történik meg az esetdefiníció véglegesítése.
a.) április 22-én kezdte köröztetni a tagállamok között az új influenzavírus által okozott megbetegedések surveillance-át megalapozó tervezetét. Április 25-ig várták a hozzászólásokat, ezt követően történik meg az esetdefiníció véglegesítése.b.) A WHO Euro által április 23-án kiadott összefoglaló szerint a laboratóriumi vizsgálatok alapján a vírus érzékeny a neuraminidáz-inhibitorokra (oseltamivir, zanamivir), de rezisztens az amantadinra és a rimantadinra. Jelenleg nem rendelkezünk a vírus ellen oltóanyaggal. Megkezdték a vírusizolátumok közül azok kiválasztását, melyek alkalmasak lehetnek vakcina előállítására.
c.) Az ECDC április 23-án publikálta az új influenzavírussal kapcsolatos diagnosztikus ajánlását. Elektronikusan elérhető: