1.) Járványügyi helyzet
Az A(H7N9) influenzavírus által okozott kínai járvánnyal kapcsolatosan a WHO április 30-án kelt heti jelentésében (és az IHR-ben) az alábbi információkat közölte:
2013. március 31. és április 29. között 128 laboratóriumi vizsgálattal igazolt megbetegedést jelentettek Kína nyolc keleti tartományából és két közigazgatási területről. A február 19. óta regisztrált megbetegedések által érintett területek a következők: Anhui (4), Fujian (3), Henan (4), Hunan (3), Jiangsu (26), Jiangxi (4), Shandong (2), Zhejiang (46), valamint Shanghai (34) és Peking (1). Jelenleg 76 beteget ápolnak kórházban, 26 már gyógyult, 26 beteg meghalt.
Emellett Tajvanon is észleltek egy Kínából importált, megerősített esetet.
A vírus bázissorrendjének vizsgálata alapján olyan adaptáción esett át, mely miatt képes az emlős fajokban is szaporodni. Eszerint a vírus képes emlős sejtek receptorához kötődni és az emlősöknek - a madarakénál alacsonyabb - testhőmérsékletén szaporodni.
Míg korábban az A/H7 influenzavírusok csak enyhe humán megbetegedéseket okoztak (conjunctivitis, enyhe felső légúti megbetegedés), addig az A(H7N9) madárinfluenza-vírus 2
most súlyos humán megbetegedéseket (pneumónia) okoz, ami sok esetben intenzív egészségügyi ellátást valamint mesterséges lélegeztetést igényel, és halálos kimenetelű. A laboratóriumi vizsgálatok alapján a vírus érzékeny a neuraminidáz-gátlókra, de a súlyos vagy gyorsan romló állapotban lévő betegeknél a terápiát a tünetek megjelenését követő 48 órán belül meg kell kezdeni ahhoz, hogy az kellő hatást fejtsen ki. Jelenleg vakcina nem áll rendelkezésre e kórokozó ellen, de a WHO és partnerei megkezdték az oltóanyaggyártásra alkalmas vírustörzsek válogatását. Bár sem a forrása, sem a pontos terjedési módja nem ismert pontosan a vírusnak, ennek ellenére fontos a megelőző intézkedések betartása a betegekkel és az állatokkal való kapcsolat, továbbá az ételkészítés során, valamint az egészségügyi intézményekben:
http://www.who.int/influenza/human_animal_interface/faq_H7N9/en/ (frissített GYIK)
http://www.who.int/csr/resources/publications/swineflu/WHO_CDS_EPR_2007_6/en/index.html
Továbbra sincs bizonyíték arra, hogy a vírus folyamatosan képes emberről emberre terjedni, de két családi halmozódás korlátozott emberről emberre történő terjedés lehetőségét veti fel. 2.) Surveillance: A WHO a közeljövőben részletes surveillance útmutatót tervez publikálni. Addig is azt javasolja, hogy az alábbi esetekben fontolják meg az A(H7N9) influenzavírus által okozott megbetegedés eshetőségét:
– súlyos akut légúti megbetegedés olyan személynél, aki a tünetek kezdetét megelőő7 napon belül az A(H7N9) influenzavírus által érintett területen járt vagy ilyen vírussal igazoltan fertőött személlyel került szoros kapcsolatba;
– ismeretlen etiológiájú súlyos akut légúti megbetegedések halmozódása;
– bármely olyan egészségügyi dolgozó súlyos akut légúti megbetegedése, aki súlyos akut légúti megbetegedésben szenvedőet látott el.
A fenti esetekben mindenképpen virológiai vizsgálatot kell végezni, és a nem tipizálható vagy kétes illetve szokatlan szubtípusú influenza törzseket azonnal a WHO-nak Nagy-Britanniában műödőReferencia-laboratóriumába kell küldeni további vizsgálatra. A lakosság számára az általános higiénés szabályok betartását kell ajánlani (többnyelvűkommunikációs anyagokban, ha az indokolt):
– kézmosás;
– légzési etikett;
– influenzaszerűmegbetegedés esetén önkéntes otthontartózkodás, súlyosbodó tünetek esetén azonnali orvosi ellátás kérése.