1. Melyek a legfontosabb tudnivalók az influenza A(H7N9) vírusról?
A H7 csoportba tartozó influenzavírusok általában madarakat fertőznek meg. Az influenza A(H7N9) vírus a H7 vírusok egyik alcsoportja. Előfordult már, hogy H7 vírusok (H7N2, H7N3 és H7N7) emberi fertőzést okoztak, de a jelenleg Kínában azonosított esetek az első olyan ismertté vált emberi megbetegedések, amelyet az influenza A(H7N9) vírus okozott.
2. Melyek az influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedés leggyakoribb tünetei?
Az eddigi tapasztalatok szerint a betegek többségénél súlyos tüdőgyulladása alakult ki. A tüneteik között szerepelt láz, köhögés és légszomj.
Jelenleg még nem rendelkezünk elegendő információval az influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedések tüneteinek teljes spektrumáról.
3. Összesen hány influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedést jelentettek mostanáig Kínából?
Az Egészségügyi Világszervezet minden nap közzéteszi a honlapján a legfrissebb információkat az influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedésekre vonatkozóan (http://www.who.int/csr/don/en/index.html).
4. Miért okoz fertőzést az influenza A(H7N9) vírus emberben?
Erre a kérdésre jelenleg még nem tudunk pontos választ adni, mivel még nem sikerült azonosítani a humán influenza A(H7N9) fertőzések forrását. A betegek laboratóriumi mintáiból izolált vírusokat részletes genetikai vizsgálatoknak vetették alá, melyek során megállapították, hogy a bejelentett humán megbetegedéseket egy új reasszortáns (a genetikai állományok kölcsönös kicserélődésével keletkezett) madárinfluenza vírustörzs okozta. Ez az új vírus képes emlősökben szaporodni, az emlősök normál testhőmérsékletéhez közeli hőmérsékleten (a madarak testhőmérséklete ugyanis magasabb, mint az emlősöké).
5. Mit tudunk a H7 csoportba tartozó influenza vírusok okozta emberi fertőzésekről?
1996 és 2012 között H7 vírusok (H7N2, H7N3 és H7N7) okozta emberi fertőzéseket jelentettek a következő országokban: Hollandia, Olaszország, Kanada, Egyesült Államok, Mexikó, Egyesült Királyság. Ezen fertőzések többségét baromfik között előforduló járványok kapcsán igazolták. A fertőzötteknél, egy Hollandiában előfordult halálos kimenetelű megbetegedés kivételével, kötőhártyagyulladás alakult ki és/vagy enyhe felső légúti tünetek jelentkeztek. A jelenlegi eseteket megelőzően Kínában nem azonosítottak influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedéseket.
6. Különbözik-e az influenza A(H7N9) vírus az influenza A(H1N1) és az A(H5N1) vírusoktól?
Az influenza A(H7N9) és A(H5N1) vírusok alapvetően állatokat fertőznek meg, és néha emberben is okozhatnak megbetegedést. Az influenza A(H1N1) vírusok két csoportra oszthatók, egy részük általában embereket, más részük általában állatokat fertőz meg.
7. Hogyan fertőződtek meg a betegek az influenza A(H7N9) vírussal?
A kínai egészségügyi hatóságok megerősítették az influenza surveillance-t, folytatják a járványügyi és a laboratóriumi vizsgálatokat valamint a kontaktus-kutatást. A fertőzések forrása és a terjedés módja egyelőre nem ismert. A vírus zoonotikus - szárnyasról emberre történő – terjedése a legvalószínűbb. Jelenleg nincs bizonyíték a vírus folyamatos emberről emberre történő terjedésére. 2013. április 22-ig egy családi halmozódásról érkezett jelentés, a férj és a feleség megbetegedését is laboratóriumilag igazoltan az influenza A(H7N9) vírus okozta. Ez volt az első alkalom, hogy felmerült a vírus emberről emberre történő terjedése.
Az állategészségügyi hatóságok megerősítették az állatok körében működő surveillance-t annak érdekében, hogy azonosítsák a fertőzés forrását és rezervoárját. Az Állategészségügyi Világszervezetnek küldött kínai jelentés szerint 2013. április 22-ig a vírust kimutatták Shanghai, Anhui, Jiangsu és Zhejiang tartományokban található élő madarakat árusító piacain galambokból, csirkékből és kacsákból származó, illetve környezeti mintákból. Ezeket a piacokat bezárták és az állatállományokat megsemmisítették.
8. Hogyan előzhető meg az influenza A(H7N9) fertőzés?
Habár a fertőzés forrása és terjedésének pontos módja nem ismert, tanácsos betartani az alapvető higiénés szabályokat: úgymint a megfelelő kézhigiénét, a légúti fertőzéseknél alkalmazott higiénés előírásokat és az élelmezés-egészségügyi szabályokat.
Kézhigiéne:
- Mosson kezet ételkészítés előtt, közben és után, valamint közvetlenül evés előtt is, WC használat után, vagy miután állatok ellátását és/vagy állati hulladék/trágya kezelését végezte.
Szintén alapvető a kézmosás, amikor szennyezett a kezünk, vagy amikor otthonunkban velünk együtt élő beteg személyt ápolunk.
A kézmosással magunkat is védjük a fertőzéstől, hiszen a szennyezett felületről a kezünkre kerülhet a vírus. Az egészségügyi ellátó intézményekben fokozottan oda kell figyelni az infekciókontroll szabályainak betartására, mind a betegek, mind az egészségügyi dolgozók, illetve mások védelme érdekében is.
- Amikor a kéz látható módon szennyezett, folyóvizes-szappanos kézmosás szükséges; ha a kézen nincsen látható szennyeződés, szappanos-vizes kézmosás vagy alkohol- tartalmú kézfertőtlenítőszer használata ajánlott.
Légúti higiéne:
Légúti tünetek jelentkezése esetén ajánlott maszk viselése, papírzsebkendő használata, illetve szükség esetén a könyökhajlatba, ruhaujjba való tüsszentés. A használt papírzsebkendőt zárt tárolóedényben kell gyűjteni, és minden alkalommal kézmosás szükséges, ha a kéz valamilyen légúti váladékkal szennyeződött.
9. Biztonságos-e a hús és állati termékek fogyasztása (baromfi, sertés)?
Az influenzavírusokat a megfelelően hőkezelt ételek nem terjesztik, mivel azok inaktiválódnak a főzéshez használt hőmérsékleten (az a hőmérséklet, amikor az étel minden része eléri a 70°C-ot, vagyis „tűzforró”). Minden hús, beleértve a baromfi és vadmadarak húsa is, biztonsággal fogyasztható, ha a fenti feltételek teljesülnek.
Beteg vagy elhullott állat húsát ne fogyasszuk el!
A járványos területeken is biztonságos a hús fogyasztása, ha az élelmezés-egészségügyi előírásokat maradéktalanul betartják.
A nyers hús és a nem kellően hőkezelt vérből készült termékek fogyasztása nagy kockázatot jelent, ezért kerülendő!
10. Biztonságos-e az élőállatokat árusító piacok és farmok látogatása azokon a területeken, ahol influenza A(H7N9) vírus okozta emberi megbetegedések fordultak elő?
Ha ilyen helyen jár, kerülje a közvetlen érintkezést az állatokkal, valamint olyan felületekkel (pult, ketrec), amelyekkel az állatok érintkezhettek. Ha Ön állattenyésztéssel foglalkozik, fokozott figyelmet fordítson arra, hogy a gazdaságban megbetegedett és/vagy elhullott állatokkal a gyermekek ne érintkezzenek.
A különböző fajtájú állatokat, amennyire lehetséges, tartsa külön. Ha az állatok között megbetegedés és/vagy elhullás fordulna elő, jelentse azonnal a helyi állategészségügyi hatóságnak. A beteg és/vagy elhullott állatok húsát feldolgozni, fogyasztásra előkészíteni nem szabad.
11. Létezik-e védőoltás az A(H7N9) influenza vírus ellen?
Jelenleg nem rendelkezünk a vírus ellen oltóanyaggal. Megkezdték ugyanakkor a betegekből származó vírusizolátumok közül azoknak a kiválasztását, melyek alkalmasak lehetnek vakcina előállítására.
Az oltóanyag előállításának első lépése, hogy alkalmas vírustörzseket válasszanak ki a vakcina előállításához. Az Egészségügyi Világszervezet és partnerei folyamatosan dolgoznak a vakcina előállításához szükséges legmegfelelőbb vírustörzsek kiválasztásán. Amennyiben szükségessé válik, ezeknek a törzseknek a felhasználásával elkezdik az oltóanyaggyártást.
12. Van-e hatékony gyógymód az influenza A(H7N9) vírusfertőzés kezelésére?
A WHO Euro által 2013. április 23-án kiadott összefoglaló szerint a laboratóriumi vizsgálatok alapján a vírus érzékeny a neuraminidáz-gátlókra (oseltamivir, zanamivir), de rezisztens (ellenálló) az amantadinra és a rimantadinra. A megbetegedés korai szakaszában alkalmazva ezek a gyógyszerek hatékonynak bizonyultak a szezonális influenza és az influenza A(H5N1) vírus okozta fertőzések ellen is.
Az influenza A(H7N9) vírus okozta megbetegedések neuroaminidáz gátlókkal történő kezelésére vonatkozóan azonban még nincs elegendő tapasztalat.
13. Kockázatot jelent az influenza A(H7N9) vírus az általános népességben?
Nem tudunk még eleget erről a fertőzésről ahhoz, hogy pontosan meghatározzuk a lakosság körében történő terjedés kockázatát. Ennek a lehetőségét kutatják a jelenleg folyó járványügyi kivizsgálások során.
14. Kockázatot jelent az influenza A(H7N9) vírus az egészségügyi ellátást végzőkre?
Az egészségügyi ellátást végzők munkájuk során gyakran kerülnek kapcsolatba fertőző betegekkel. Ezért az Egészségügyi Világszervezet hangsúlyozza az infekciókontrollra vonatkozó szakmai szabályok betartásának fontosságát, különös tekintettel a standard és cseppfertőzés izolációs előírásokra, továbbá az egészségügyi dolgozók egészségügyi állapotának szoros monitorozására. Az influenza A(H7N9) vírus okozta gyanús vagy megerősített esetek ellátása során további óvintézkedések is szükségesek: (http://www.who.int/csr/resources/publications/swineflu/WHO_CDS_EPR_2007_6/en/index.html
15. Milyen intézkedéseket hoztak eddig az egészségügyi hatóságok?
A helyi és országos szintű egészségügyi hatóságok a következő intézkedéseket hozták:
- megerősítették az ismeretlen eredetű tüdőgyulladásos megbetegedések surveillance-át az új esetek korai felismerése és laboratóriumi megerősítése céljából;
- elvégzik a gyanús esetek és az igazolt esetek kontaktjainak járványügyi vizsgálatát;
- szorosan együttműködnek az állategészségügyi hatóságokkal a fertőzés forrásának azonosítása érdekében.
16. Okozhat-e világjárványt az influenza A(H7N9) vírus?
Bármely állatokat fertőző influenzavírus, amely képes emberi megbetegedést okozni elméletileg magában hordozza egy világjárvány kialakulásának veszélyét. Még nem ismert azonban, hogy az influenza A(H7N9) vírus okozhat-e világjárványt.
17. Biztonságos-e Kínába utazni?
A laboratóriumilag igazolt influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedések száma Kínában alacsony. Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet nem javasolja semmilyen nemzetközi utazással kapcsolatos korlátozás bevezetését.
18. Biztonságos-e a Kínából származó termékek fogyasztása?
Egyetlen Kínából származó termék sem hozható kapcsolatba a Kínában előfordult megbetegedésekkel. Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet nem javasolja semmilyen nemzetközi kereskedelmi korlátozás bevezetését.
Forrás:
Egészségügyi Világszervezet kérdések és válaszok
http://www.who.int/influenza/human_animal_interface/faq_H7N9/en/index.html
ECDC epidemiológiai helyzetértékelése (2013. 04. 19.)
ECDC Communicable Disease Threats Report (2013. 04. 14-20.)
Egészségügyi Világszervezet epidemiológiai helyzetértékelése az influenza A(H7N9) vírus által okozott emberi megbetegedésekről Kínában (2013. 04. 23.)
http://www.who.int/csr/don/2013_04_23/en/index.html