Valamennyi régióra kiterjedő, megyénként különböző intenzitású influenza A járvány
A 2007. év 4-7. hete között mérsékelt intenzitású influenza A járvány bontakozott ki Magyarországon, amely valamennyi régiót érint. Az influenzaszerű megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma január elejétől kezdődően a 6. hétig folyamatosan emelkedett, majd ezt követően a 7. héten megtorpant a betegek számának növekedése. 2007. február 12 - február 18. között a figyelőszolgálatra kijelölt orvosok 20%-kal kevesebb beteget regisztráltak, mint a 6. héten. Ez alapján megállapítható, hogy a 7. héten az ország lakosságának 0,4%-a, mintegy 40 000 beteg fordult orvoshoz influenzás panaszok miatt.
A megbetegedések száma az előző héthez viszonyítva csak a Nyugat-dunántúli régióban haladta meg az előző héten regisztrált értéket. A többi régióban összességében kevesebben keresték fel az orvosokat influenzás panaszok miatt, azonban Veszprém és Heves megyében erősödött az influenza aktivitás. Veszprém megyében közel kétszeresére nőtt a betegek száma, és a virológiai vizsgálatra küldött betegek kétharmadánál (66,7%) influenza A vírus volt kimutatható.
Az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága a Nyugat-dunántúli régióban volt a legmagasabb, ahol 100 000 lakos közül 628 jelentkezett orvosnál influenzás panaszok miatt. (A régióhoz tartozó mindhárom megyében egységesen 20%-kal több volt a regisztrált influenzaszerű esetek előfordulása, mint az előző héten.) Ezt követte a Közép-magyarországi régió, ahol 100 000 lakos közül 472 beteg fordult orvoshoz. A többi régióban az orvoshoz fordulás 100 000 lakosra számított gyakorisága ennél alacsonyabb volt: az Észak-alföldi régióban 455 beteg; a Dél-dunántúli régióban 363 beteg; a Dél-alföldi régióban 316 beteg, a Közép-dunántúli régióban pedig 294 beteg. Az influenzás panaszok miatt orvoshoz fordulók aránya az Észak-Magyarországi régióban volt a legalacsonyabb (255 beteg/100 000 lakos).
Az elmúlt hetekhez viszonyítva nem változott a betegek kormegoszlása, a 15 éven aluli gyermekek aránya volt a legmagasabb (39,6%). Baranya, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyében a betegek több mint a fele a gyermekek közül került ki. A betegek 19,1%-a 15-24 éves, 15,7%-a 25-34 éves, 19,1%-a 35-59 éves, 6,5%-a pedig 60 éven felüli volt.
A 7. héten összesen 65 betegtől küldtek a vizsgálati anyagot az Országos Epidemiológiai Központ Légúti vírus osztályára (30 mintát sentinel orvosok által, 35 mintát a hagyományos beküldés keretében), ahol 16 beteg légúti mintájában influenza A vírus jelenlétét igazolták: négy pozitív minta Veszprém megyéből, 2-2 Bács-Kiskun és Tolna megyéből, egy-egy minta a fővárosból, Baranya, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest és Vas megyéből származott. A kijelölt orvosok által beküldött minták pozitivitási aránya 33,3% volt. Az ÁNTSZ Dél-Alföldi Regionális Intézetének Mikrobiológiai Laboratóriumában további 6 betegnél erősítették meg a virológiai vizsgálatok az influenza diagnózisát. Az előző héten jelentett Heves megyei kórház gyermekosztályán, valamint a Nógrád megyei iskolások körében zajló helyi járványokban megbetegedettek légúti mintáiból influenzavírus nem volt kimutatható.
Összegzés: A 2006. 40. hét - 2007. 7. hét között az Országos Epidemiológiai Központban valamint az ÁNTSZ regionális laboratóriumaiban 63 betegnél igazoltak influenza A vírus fertőzést. A laboratóriumi vizsgálattal is alátámasztott influenza A vírus által okozott megbetegedések 95%-át a 4. és 7. hét közötti négy hétben diagnosztizálták, ami meggyőzően bizonyítja ezen kórokozó szerepét az influenzaszerű megbetegedések járványos méretű előfordulásában. Két betegnél parainfluenza-vírus, három betegnél adenovírus etiológiát igazoltak az OEK Légúti vírus osztályán, 28 beteg garatváladékából Mycoplasma pneumoniae kórokozót, öt betegnél pedig Chlamydia pneumoniae-t mutattak ki.