Nyolc beteg székletvizsgálati anyaga érkezett meg eddig az Országos Epidemiológiai Központba. A hasmenéses tünetekkel orvoshoz forduló páciensek mindegyike vagy Németországban járt, vagy német állampolgárral érintkezett az elmúlt időszakban. Az egyes betegek nem ismerik egymást, különálló esetekről van szó. Öt esetben negatív eredmény igazolódott, három esetben még folynak a mikrobiológiai vizsgálatok azt kiderítendő, hogy a Németországban súlyos szövődményekkel járó Shiga toxin-producing E. coli bélbaktérium okozta-e náluk is a megbetegedést.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalban megtartott sajtótájékoztatón dr. Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos újra felhívta a figyelmet a megelőzés fontosságára: a zöldséget, gyümölcsöt mindig mossuk meg folyóvízben, ha lehet, hámozzuk is meg őket fogyasztás előtt. Elengedhetetlen az általános higiéné betartása, a gyakori kézmosás. Ugyanilyen fontos, hogy a konyhatechnológia során használt edényeket, késeket, tálcákat stb. is rendszeresen elmossuk. A megfelelően hőkezelt élelmiszerekben a baktériumok elpusztulnak.
Aki hasmenéses tüneteket észlel magán – különösen, ha járt olyan országban, ahol előfordul a megbetegedés – keresse fel azonnal orvosát. Tilos a házi gyógyszerelés – különösen veszélyes orvosi ellenőrzés nélkül antiobiotikum szedése, mely a kórokozót ugyan elpusztítja, de az eközben felszabaduló toxinok súlyos szövődményt válthatnak ki. Ugyanígy nem tanácsos székfogót bevenni. Elengedhetetlen azonban a folyadékpótlás.
A megbetegedést okozó bélbaktérium lappangási ideje 8 nap, a súlyos szövődmények pedig a betegség 5-7. napján következnek be, ezért is nagyon fontos, hogy időben orvoshoz kerüljön a beteg. Minden beteg esetében a kezelő orvos az egyedi esethez igazítja a gyógyszerelést. A betegség első tünete a hasmenés, melyet láz követhet. A kórokozóból nagyon kevés is elegendő a súlyos megbetegedéshez (100 kórokozó/ml).
ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály