orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png
Főoldal » Felső menü » Rólunk » Sajtó » Archívum

Tisztelt Látogató!

E dokumentum archivált tartalom, amely elavult, nem hatályos információkat is tartalmazhat. Kérjük, hogy a dokumentumra való hivatkozást megelőzően az ÁNTSZ központi (www.antsz.hu), valamint az országos intézetek honlapjainak aktuális tartalmakat megjelenítő oldalain szíveskedjen tájékozódni.

Milyen volt a 2010-es pollenszezon?

2010.11.17. Nyomtatás
Twitter

2010. november 17.

A pollenszezon egymástól jól elkülönülő két részre osztható: a tavaszi fák, illetve a nyári gyomok pollenszórására. Előbbit elsősorban a hőmérséklet befolyásolja, míg utóbbit a csapadék, a hőmérséklet és a gyomirtás együttesen.

A 2010-es év tavaszi pollenszezonja a decemberi magas hőmérséklet miatt korán elindult, azonban néhány nap után tartós fagyok következtében egészen február közepéig visszaszorult. A mogyoró és az éger pollenszórásának indulása után újabb fagyok miatt ismét leesett a pollenterhelés, majd március elejétől folyamatosan erősödött – az előző két évnél erősebb tavaszi pollenterhelésteredményezve.

A tavaszi és a nyári pollenszezon közötti átmeneti időszak fő allergénje a pázsitfűfélék virágpora – ebben az évben a korábbiakhoz hasonló terhelést mutatott, kissé magasabb napi összterhelés értékekkel.

A nyári gyomok pollenszórását erősíti, ha a vegetációs periódusban (május) sok eső esik, gyengíti a virágzás során előforduló túl magas hőmérséklet és a kevés csapadék, mely a növényt károsítja, illetve a túl sok csapadék is, mely a pollenszórást csökkenti.

Ebben az időszakban a legfőbb allergén a parlagfű. Idén az esőzések miatt pollenszórása két héttel később indult, majd az augusztus végi-szeptember eleji hőmérsékletesés következtében hamar (szeptember közepén) véget is ért az erős terhelés, ezzel jelentősen lecsökkentve a szezon hosszát, amely az idén gyakorlatilag október közepén befejeződött, ellentétben a korábbi évek november eleji szezonzárásával.

Az országos napi átlagértékek alapján a tüneteket okozó napok (10 pollenszem/m3/nap feletti koncentráció) augusztus 10-től szeptember 27-ig tartottak. A mért legmagasabb napi maximum az eddig (1992-től) mért legmagasabb napi koncentráció volt (1684 db pollenszem/m3 Nyíregyháza).

A minden allergiásnál erős tüneteket kiváltó nagyon magas (100 pollenszem/m3/nap feletti koncentráció) pollenterhelésűnapok az országos átlag alapján augusztus 15-től szeptember 15-ig tartottak. Az éves összpollenszám érték (7647) országos átlagban kissé magasabb az előző évben mértnél (7371). Az összpollen terhelés 2010-ben Nyíregyháza környékén volt a legmagasabb, ezt Debrecen és Békéscsaba környéke közelítette meg. A legkevésbé magas terhelést a Nyugat-magyarországi régióban és Salgótarján körzetében mérték.

Összességében a 2010. évi pollenszezon nem sokban tért el az előző két évtől, viszont a 2005-2007. évi szezonhoz képest jelentősen magasabb terhelést mutatott.

ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézet
ÁNTSZ OTH Kommunikációs Főosztály