2010. május 20.
Az elmúlt napok extrém időjárási körülményei számos településen teremtettek közegészséget veszélyeztető helyzetet. Éppen ezért az ÁNTSZ felhívja a lakosság és az érintett önkormányzatok figyelmét arra, hogy az árvízzel, belvízzel sújtott területeken a járványok, betegségek elkerülése érdekében a legfontosabb teendőa fertőtlenítés.
Az ÁNTSZ kistérségi és regionális intézeteinek munkatársai folyamatos kapcsolatot tartanak az érintett települések vezetőivel, irányítják és ellenőrzik az árvíz idején szükséges közegészségügyi feladatokat,személyes jelenlétükkel is segítik a fertőtlenítés megfelelőelvégzését és megtörténtét.
A fertőzőmegbetegedések megelőzése érdekében az emberek saját maguk és a környezetükben élők egészségét a következők betartásával tudják legjobban védeni, illetve a veszélyeket csökkenteni:
Praktikus tanácsok
Kézfertőtlenítéshez fertőtlenítőoldat készítése: vízben literenként két tabletta Neomagnol tabletta feloldása, plusz egy evőkanál ecet hozzáadása. A kezet 1 percig tartsuk benne! Az oldat 4 óráig használható! Kézfertőtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertőtlenítő is megfelelő.
Szennyezett használati tárgyak fertőtlenítése: főzőedények, evőeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javasolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 6 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol).
Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertőtlenítése: a fertőtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben oldjunk fel, majd a vízből kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal mossuk át. Az oldatot hagyjuk a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával töröljük át.
Mosható textíliák fertőtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhető el,1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történő áztatással.
Nem mosható textíliák, kárpitos bútorok, szőnyegek fertőtlenítése: 1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertőtlenítendő textíliát alaposan át kell kefélni! (Vigyázat, a Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!).
Lakóházak, helységek fertőtlenítése: a fertőtlenítést csak akkor indokolt végrehajtani, ha a víz a helyiségből visszahúzódott. Ebben az esetben a helyiség padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja – a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre távolítsuk el, majd a padlózatot, a mosható felületeket (pl. csempeburkolat stb.) a fentiek szerint elkészített Neomagnol oldattal kell átmosni. Az oldatot hagyjuk rászáradni a felületre. Nem mosható felületeket (pl. meszelt fal) 10 %-os klórmész oldattal kell bemeszelni. (A 10 %-os klórmész oldat készítése: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig.) Csak frissen készített oldat használható! A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára valójutását kerülni kell. A bőrfelszínt védőkesztyű használatával, testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.
Talajfertőtlenítés: a mezőgazdasági müvelt területeket klórozni nem szabad, ki kell várni a talaj természetes öntisztulását. A talaj fertőtlenítése (pl. udvar) csak akkor indokolt, ha az észlelhetően fekáliával, egyéb fertőző anyaggal szennyeződött. Az emberi tartózkodásra, közlekedésre szolgáló földterületeket összefüggően szórjuk be klórmészporral, amelyet locsolással juttathatunk a talajba.
Szemétdomb, trágyadomb fertőtlenítése: a fertőtlenítendő felületet klórmésszel összefüggő rétegben beszórjuk, majd vízzel bőségesen leöntözzük. Ezt követően a szemétdomb, trágyadomb felszíni részét kb. 10 cm mélyen erre alkalmas eszközzel át kell keverni.
Trágyadomb fertőtlenítése: 1 m3 trágyaléhez 2 kg klórmészport adunk és ezt az elegyet egy erre alkalmas eszközzel alaposan összekeverjük, majd 2 órán át állni hagyjuk.
Vízóraaknák fertőtlenítése: kitisztítás után (víz kiszivattyúzása, iszapeltávolítás) a falak, a csővezetékek, szerelvények 10 %-os klórmészoldattal történő meszelése javasolt.
Űrgödrös árnyékszék fertőtlenítése: ülődeszkát, padozatot, oldalfalat és a WC egyméteres körzetét 10 %-os klórmészoldattal be kell meszelni, az ülődeszkát két órás behatási idő után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az űrgödör tartalmának felületét összefüggő rétegben klórmésszel be kell szórni (vagy a megmaradt oldattal leönteni).
Ólak fertőtlenítése: az előzők szerint 10 %-os klórmésszel történjen.
Ásott kutak fertőtlenítését csak a talajvíz teljes visszavonulása és a kutak többszöri kiszivattyúzása után lehet elvégezni, ezért minden esetben forduljanak a helyi önkormányzathoz!
ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály