orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png
Főoldal » Felső menü » Rólunk » Projektek » TÁMOP-6.1.3 » Almenük » Alprojektek » Vastagbélszűrés

A Vastagbélszűrési alprojekt bemutatása

2013.11.13. Nyomtatás
Twitter

Magyarországon a Nemzeti Rákregiszter évente mintegy 9000 új vastagbél- és végbél daganatot tart nyilván.

A megbetegedések 50 éves kor felett kezdenek el emelkedni, és a 80 év feletti korosztályban is jelentős számú esetet találunk. A daganatok kialakulását nemenként és életkoronként is különböző tényezők befolyásolják. A férfiak körében általában magasabb a halálozás, mert nehezebben mennek el a szűrésre, és így a betegség késői stádiumban kerül kezelésre. Az életkorral párhuzamosan a daganatok megjelenésének kockázata is emelkedik, a regisztrált esetek kétharmada a hatvan év felettiek között fordul elő.

 A betegség sikeres gyógyításának előfeltétele a korai felismerés, a rákmegelőző állapotok kezelése, a veszélyeztetett lakosság szűrése.

A vastagbéldaganatok előfordulása és az ebből eredő halálesetek száma sürgeti Magyarországon a szervezett vastagbélszűrés országos kiterjesztését, mert a népegészségügyi célú, szervezett vastagbélszűrés elmaradásának az ára nagyszámú elveszett élet és életév, amely szűréssel megelőzhető lett volna.

A szűrés országos kiterjesztése előtt szükséges egy olyan szervezési modell kipróbálása, amely a vastagbélszűrés célcsoportjának (50- 70 év közötti férfiak és nők) elérésének, mozgósításának lehetőségét és a hatékonyságát vizsgálja. Ez a projektben megvalósítandó modell: az egy megyén belüli vastagbélszűrés, amely az epidemiológiai adatok tekintetében a legtöbb következtetés levonását teszi lehetővé. Ennek alapján a projektben Csongrád megyében történik vastagbélszűrési program.

A vastagbélszűrési alprojektben az alábbi tevékenységek valósulnak meg:

A vastagbélszűrés szervezéséhez a Csongrád megyei háziorvosi praxisokat megszólítjuk és az együttműködésre szerződést kötünk velük.

A szűréshez a háziorvosi praxisok szakemberei részére tananyagot fejlesztünk ki, amelyet akkreditáltatunk. A tananyag alapján a praxisok szakemberei a szűrést megelőzően egy egynapos akkreditált képzésen vesznek részt, ami segíti őket különösen a szűrendő lakosság megszólításában és meggyőzésében, valamint az informatikai hátterű adminisztrálásban. Ezt követően indul a projekten belül kb. egy év időtartamon keresztül maga a szűrés, aminek során a tervezetten legalább 115 bevont háziorvosi praxisokhoz tartozó 50-70 év közötti lakosok meghívást kapnak a szűrővizsgálaokra, amihez a háziorvosukat kell felkeresniük. A szűrővizsgálat a székletbeli rejtett vérzés - immunkémiai laboratóriumi - kimutatásán alapul. A lakosok a háziorvosuknál tájékoztatást kapnak a szűrés fontosságáról, menetéről, illetve választ kapnak felmerülő kérdéseikre.

A nem-negatív eredményt kapó lakosokat a háziorvos további vizsgálatra irányítja.

Ennek a modellprogramnak a tapasztalatait, a felmerülő problémákat és a szűrés országossá tételét segítő adatokat egy tanulmányban foglaljuk össze, ami a szakmapolitikai döntéshozókat támogatja a szűrés országos kiterjesztésének megtervezéséhez.