orszagos_intezetek.png
gyermekalapellatas_hu.png
egeszseg_hu
banner_egeszsegfejlesztes_folyoirat.png
Méregközponti bejelentés
norveg_vedono.png
Főoldal » Felső menü » Rólunk » Projektek » TÁMOP-6.1.3 » Almenük » Alprojektek » Méhnyakszűrés

Több ezer orvosi eszközt szerzett be a Tisztifőorvosi Hivatal a védőnői méhnyakszűréshez

2014.10.10. Nyomtatás
Twitter

Országszerte ezer védőnői tanácsadó kapott összesen 2600 kenetvételi, illetve szűrési csomagot az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól egy európai uniós projekt keretében. Ezen felül több száz tanácsadó helyiséget szereltek fel nőgyógyászati vizsgálószékkel és paravánnal. Mindez azt a célt szolgálja, hogy a méhnyakszűrés a kistelepüléseken élők számára is elérhető legyen. A védőnői méhnyakszűrési program kiterjesztését szolgáló projekt a beszerzésre 71,5 millió forintot költött.

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala 2013. július 1-én indította útjára azt a projektet, amelynek egyik célja a védőnői méhnyakszűrés kiterjesztése. Lényege, hogy a védőnők az ezt szolgáló képzést követően önállóan végezhetnek méhnyakszűrést. Az ÁNTSZ a program keretében elsősorban olyan védőnők jelentkezését várta, akik 5 ezer fősnél kisebb településen dolgoznak. Így olyanok számára válik helyben elérhetővé a méhnyakszűrés, akiknek korábban a méhnyakszűrésért távolabb kellett utazniuk.

A programba 2423 védőnő jelentkezett. Közülük – egy korábbi kezdeményezés keretében – 236 már korábban is végzett méhnyakszűrést. Közel 600 védőnő pedig a következő hónapokban kezdi meg a szűrési tevékenységet. A jelentkezők között olyan védőnők is voltak, akik kifejezetten a képzés iránt érdeklődnek.

A projekt a méhnyakszűréshez nem csak a védőnők képzését, hanem a szükséges infrastruktúrát is biztosítja. Ennek keretében szereztek be 436 darab nőgyógyászati vizsgálószéket, 375 darab paravánt, 1300 szűrési és további 1300 kenetvételi csomagot. Utóbbiakat a gyakorlati képzés során használják fel. Az eszközöket már megkapták azok védőnői tanácsadók, ahol a szűrést hamarosan megkezdő, illetve már végző védőnők dolgoznak.

Egy-egy csomag az alábbi orvosi eszközöket tartalmazza:

  • kenetvételi csomag: 35 db kenetvételhez szükséges speculum, kenetvevő eszköz, pálcás tampon, gumikesztyű, tárgylemez, tárgylemeztartó, papírlepedő, fejlámpa, fixáló, citológiai vizsgálati tömb, borítékok;
  • szűrési csomag: 72 db szűréshez (kenetvételhez) szükséges speculum, kenetvevő eszköz, pálcás tampon, gumikesztyű, tárgylemez, papírlepedő, fixáló, citológiai vizsgálati tömb, borítékok.

A projekt tartalék csomagokról is gondoskodott, ezeket a megyei, illetve járási vezető védőnők kapták meg.

Védőnők jelentkezésekor az adott védőnői tanácsadó bútorzatát is felmérték. Így kaptak pontos képet arról, hogy a helyiségben rendelkezésre áll-e a méhnyakszűréshez szükséges nőgyógyászati vizsgálószék, az intimitást biztosító paraván. A tanácsadó helyiségek felszerelése az alábbiak szerint történt meg.

  • 414 védőnői tanácsadó nőgyógyászati vizsgálószéket és paravánt,
  • 22 tanácsadó nőgyógyászati vizsgálószéket,
  • 102 tanácsadó paravánt kapott.

A fejlesztést a védőnői szolgálat működtetéséért felelős helyi önkormányzatok is örömmel fogadták. Több helyen döntöttek úgy, hogy a méhnyakszűrés végzéséhez külön helyiséget biztosítanak, illetve alakítanak ki.

A TÁMOP-6.1.3./A-13/1-2013-0001 számú, a Pilot jellegű szűrőprogramok (védőnői méhnyakszűrési illetve vastagbélszűrési programok) kiterjesztésének támogatása című kiemelt projekt tervezett megvalósítási időtartama 24 hónap. A projekt céljainak megvalósítására megjelölt és felhasználható támogatási összeg 1 milliárd forint. A projekt céljainak megvalósításához, benne a fenti beszerzéshez szükséges forrást részben a magyar kormány, részben az Európai Unió biztosítja az Európai Szociális Alapból.